تبلیغات
دكتر عبدالهی متخصص اطفال - تغذیه كودكان از شش ماهگی تا یك سالگی
 
دكتر عبدالهی متخصص اطفال
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مرتضی عبدالهی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سن شروع تغذیه اهمیت زیادی در رفتارهای تغذیه ای كودك در اینده دارد .توصیه میشود قبل از مطالعه غذاهای توصیه شده .اصول كلی را مطالعه كنید.ضمنا این صفحه مكرر تكمیل خواهد شد و غذاهای بیشتری در ان خواهیم اورد

جهت مطالعه تقسیم بندی شده به وبسایت مراجعه کنید ..دو اپلیکیشن بسیار کاربردی در سایت در این زمینه قابل نصب است drabdollahiped.ir

سوء تغذیه یکی از مشکلات بهداشتی شایع در ایران است و طبق آمارها تا 15% کودکان زیر 5 سال ایران به سوء تغذیه مبتلا هستند.سوء تغذیه فقط مختص خانواده های فقیر نیست بلکه در  خانواده های مرفه هم شیوع دارد و در خانواده های مرفه بیشتر به علت عادات غذایی غلط بوجود می آید.

تغذیه در شش ماه اول:

در شش ماه اول زندگی تغذیه انحصاری با شیر مادر توصیه میشود . در کودکانی که تغذیه زودتر شروع شود  سوء تغذیه شایع تر است . در شش ماه اول شیر مادر کلیه نیازهای کودک را برآورده میکند .در کودکانی که والدین آنها تغذیه را زودتر شروع میکنند عوارضی از جمله بیماریهای آلرژیک. آسم. سوءتغذیه .کاهش وزن .عفونتهای تنفسی و گوارشی و... شایع تر است . در شش ماه اول حتی آب هم کودک نیاز ندارد .فقط در این سن قطره ویتامین به عنوان مکمل باید به کودک داده شود .در بعضی موارد استسنا تغذیه از 4 ماهگی شروع میشود که حتما باید با دستور متخصص اطفال باشد.

در شش ماه اول تنها داروی مورد نیاز کودک قطره ویتامین آ+د یا مولتی ویتامین است

در انتهای شش ماهگی قطره آهن هم باید جهت نوزاد شروع شود

**نکات مهم در مورد قطره آهن

¨ با شروع قطره آهن ممکن است کمی تغییر رنگ مدفوع (سیاه شدن)دیده شود

¨ بهترین قطره آهن همین قطره های آهن ایرانی است(اغلب شربت های خارجی در عین حالی که گران قیمت هستند .آهن  کافی ندارند و در مصرف طولانی باعث کم خونی میشوند)

¨ مصرف قطره آهن باعث تغییر رنگ دندان میشود که برای خانواده خوشایند نیست و اغلب به همین دلیل آهن را قطع میکنند

¨ عوارض کم خونی در کودکان آنقدر زیاد است که مشکل تغییر رنگ دندان در برابر عوارض کم خونی قابل چشم پوشی است(مانند کاهش ضریب هوشی .خستگی و گاهی در موارد شدید مشکلات قلبی)

¨ اگر در نحوه مصرف قطره آهن نکات ذیل رعایت شود احتمال تغییر رنگ دندان کمتر میشود.اول اینکه قطره آهن با سرنگ و یا قطره چکان در انتهای دهان کودک ریخته شود و دوم اینکه پس از مصرف آهن  دندان کودک با مسواک نرم یا حتی پنبه خیس تمیز شود .دادن یک استکان آب یا آبمیوه پس از مصرف آهن هم باعث شستشوی دندان میشود

¨ ذکر این نکته ضروریست که آهن فقط تغییر رنگ سطحی دندان میدهد و به هیچ وجه باعث پوسیدگی دندان نمیشود (اغلب پوسیدگی ها به علت مصرف تنقلات قند دار و مسواک نزدن است)و دندان شیری در نهایت خواهد افتاد.

¨ قطره آهن به هیچ عنوان اعث پوسیدگی دندان نمیشود و فقط تغییر رنگ سطحی دندان میدهد .و پوسیدگی همراه ربطی به آهن ندارد و بیشتر به علت مصرف موادقندی و مسواك نزدن است.و

 

تغذیه کودک در بعد از شش ماهگی:

*در شش ماه دوم زندگی شیر مادر همچنان دارای اهمیت زیاد در تغذیه کودک است و نباید قطع شود

*در شش ماه دوم باید علاوه بر مولتی ویتامین. قطره آهن هم به کودک داده شود.

*پس از شروع تغذیه تکمیلی باید آب هم به کودک داده شود(در شش ماه اول آب لازم نیست)

* اصولی که باید در تغذیه تکمیلی رعایت شود:

1)مواد غذایی از نظر مقدار و نوع باید به تدریج به غذای کودک اضافه  شود

2)از یک نوع غذای ساده شروع شود و بتدریج به مخلوطی از چند نوع غذا تغییر یابد

3)از مقدار کم شروع و بتدریج بر مقدار آن افزوده شود

4)بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف حدود 5 تا 7 روز فاصله لازم است تا کودک به غذای اول عادت کند و بعد غذای جدید به او داده شود.

5)اضافه کردن یک به یک و فاصله دار مواد غذایی باعث میشود که اگر ناسازگاری به یک ماده غذایی وجود داشته باشد . آن ماده شناخته شود

6)غذا ها باید در ابتدا رقیق باشند و کم کم بر غلظت آ نها افزوده شود.

7)اگر کودک به غذای خاصی بی میلی نشان داد . نباید پا فشاری کرد و باید آن غذا را تا دو هفته حذف کرد

8)زمانی که غذای جدید شروع میشود . غذای قبلی را هم باید ادامه داد.

9)در هیچ شرایطی نباید به کودک به زور غذا داده شود و در صورتی که کودک سرش را از قاشق بر میگرداند حتما تغذیه کودک متوقف شود و 2 ساعت بعد مجدد شروع شود.

10)غذای کودک باید در شرایط بهداشتی تهیه و نگهداری شود . شستن دستها موقع تهیه غذا و موقع غذا دادن به کودک.نگهداری غذا در ظرف درب دار و تمیز در یخچال و عدم تغذیه با غذای مانده از روز قبل حتی در یخچال.

11)دادن غذاهای مصنوعی (با نامهای تجاری متنوع مانند سرلاک و ...)توصیه نمیشود و بهتر است ذائقه کودک از همان ابتدای کودکی به مواد غذایی طبیعی عادت کند .این غذاها بهتر است فقط در شرایط اضطراری که امکان پخت غذا نیست مصرف شود (مانند مسافرت)

12)در هفته های ابتدایی هدف اصلی از شروع تغذیه آشنا کردن کودک به غذاهای جامد است و از همان ابتدا نباید انتظار داشت که کودک مقدار زیادی غذا بخورد گاهی خوردن چند قاشق غذا هم در هفته های ابتدایی قابل قبول است . و تاکید میشود که به زور غذا دادن به کودک سبب تحریک حس لجبازی کودک و بد غذایی تا سنین بزرگسالی میشود.

13)بهتر است موقع تغذیه به حس استقلال طلبی کودک هم توجه داشت و به این حس احترام گذاشت. این حس استقلال خواهی در کودک (خصوصا از 8 ماهگی به بعد)خودش را با تمایل کودک به گرفتن قاشق نشان میدهد و باید علاوه بر اینکه شما با قاشق غذا به کودک میدهید. یک قاشق دیگر هم به کودک بدهید و ظرف دیگری از همان غذا هم با مقدار کم جلوی کودک بکذارید. در این حالت کودک غذایی را که شما به او میدهید بهتر میخورد(هر چند غذایی که خودش با قاشق به سمت دهان میبرد همه اش میریزد) واز طرفی کودک اعتماد به نفس و حس استقلال بیشتری در آینده خواهد داشت

14)تاکید میشود که مهمترین معیار برای کافی بودن تغذیه کودک رشد وزنی و قدی کودک است و کودکی که رشد خوبی دارد (نمودار رشد کودک دقت شود) تغذیه اش خوب است حتی اگر والدین فکر کنند که کم میخورد .و این نمودار رشد کودک است که نشاندهنده مناسب یا نا مناسب بودن تغذیه کودک است نه احساس والدین که اغلب مقدار غذای کودک را با سایرین مقایسه میکنند.

15)دادن غذای سفره در زیر یک سال خصوصا در ابتدای شروع تغذیه کمکی ممنوع است و اینکه کودک تمایل دارد غذای سفره را بخورد یا به عبارتی از غذای سفره خوشش می آید دلیلی برای دادن غذای سفره نیست . با دادن غذای سفره به کودک زیر 12 ماه احتمال آسم و آ لرژی در سنین بالا افزایش می یابد.( منظور از غذای سفره غذای والدین است ) در زیر 12ماه غذای کودک باید جدا از والدین باشد.

 

هفته اول ماه هفتم

فرنی:بهترین غذا برای شروع فرنی است .در اولین روز شروع فقط یک نوبت و فقط چند قاشق فرنی کافیست و روز دوم 2 وعده و از روز سوم تا هفتم سه وعده در روز بدهید.لازم به یاد آوریست که در هفته اول و دوم هدف اصلی از تغذیه کودک آشنایی کودک با غذاهای نیمه جامد است  وخوردن فقط چند قاشق کافیست.(در ابتدا با قاشق چایخوری) قاشق بزرگ استفاده نشود.

فرنی بطور معمول با شیر تهیه میشود ولی به علت شیوع بالای حساسیت به شیر گاو توصیه میشود که به جای شیر. با آب تهیه شود از طرفی غذای کودک باید بدون شکر باشد و یا حد اقل ممکن شکر داشته باشد (یک تکه کوچک نبات در فرنی فقط به اندازه ای که کمی خوش طعم شود و نه به اندازه ای که شیرین شود)

فرنی نباید با نشاسته درست شود(با آرد برنج تهیه شود)

یک قاشق غذا خوری آرد برنج و یک لیوان آب و یک تکه کوچک نبات (فرنی بسیار رقیق باید برای هفته اول تهیه شود)

هفته دوم ماه هفتم:

در هفته دوم هم تغذیه کودک همان 3 بار در روز است با این تفاوت که حجم تغذیه افزایش میابد

فرنی کودک باید در هفته دوم غلیظ تر باشد (مقدار آرد زیاد تر شود و تا آخر هفته به 2 قاشق برسد ولی مقدار شیر و شکر تغییر نکند).و 2وعده فرنی و 1 وعده حریره بادام برای هفته دوم مناسب است.

طرز تهیه حریره بادام:ابتدامغز بادام را در آب جوش به مدت 2 تا 3 ساعت خیس کنید تا پوسته آن قابل کندن شود و پس از جدا کردن پوسته مغز بادام  آنرا با هاون بکوبید تا کاملا له شود.حال مانند تهیه فرنی مغز له شده بادام و 4 گرم شکر و 10 گرم آرد برنج و 250 گرم آب با حرارت ملایم مدام هم بزنید تا ته نگیرد 10 دقیقه پس از جوشیدن غذا آماده است.تعداد بادام در حریره بادام روز اول 1 عدد و روز در میان 1 عدد اضافه شود تا در انتهای هفته به 3 یا 4 عدد برسد.

هفته سوم ماه هفتم:

در هفته سوم بهتر است روزانه 3 تا 4 بار کودک تغذیه شود .و 2 یا 3 بار با فرنی و حریره بادام و 1 بار هم شیر برنج به کودک داده شود .فرنی در هفته سوم غلیظ تر (با 2 قاشق آرد تهیه شود و با مقدار آب و شکر ثابت)  وحریره بادام هم به تدریج تا 6-8 بادام اضافه شود.یک نوبت هم شیر برنج توصیه میشود.

طرز تهیه شیر برنج:ابتدا 10 گرم برنج(1 قاشق غذاخوری پر)را 2 تا 3 ساعت خیس کنید سپس مقداری آب اضافه کنید و با حرارت ملایم بپزید پس از اینکه برنج پخت و کمی در اثر پختن له شد و لعاب داد مقدار 250 گرم شیر را به تدریج اضافه کنید و هم بزنید (اضافه کردن شیر تدریجی باشد تا از جوشیدن نیفتد) و 4 گرم شکر هم به این مجموعه اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید تا کاملا بپزد .

همانطور که ذکر شد حساسیت به شیر گاو شیوع بالایی دارد و بهتر است شیر برنج هم به جای شیر با آب تهیه شود(در این صورت نام دیگری به جای شیر برنج باید روی آن گذاشت)

هفته چهارم ماه هفتم:

در هفته چهارم علاوه بر غذاهای قبلی که به تدریج هم حجم وهم غلظت آنها رو به افزایش است . سوپ ساده هم میتوان به رژیم کودک اضافه کرد . تعداد دفعات تغذیه در هفته چهارم 4 تا 5 بار در روز است که 1 نوبت سوپ و 3 تا 4 نوبت از غذاهای هفته های قبل است. سوپ باید بدون نمک و ادویه باشد و در ابتدا کاملا ساده و با حد اقل مواد ممکن باشد بعد به تدریج مواد افزودنی بیشتر شود .اول فقط رشته فرنکی و مختصری گوشت (مرغ یا گوسفند)و برنج خیس شده سپس در طی چند روز به تدریج سیب زمینی و هویج و جعفری و سایر مواد را تدریجی اضافه کنید.

 

در مورد میکس کردن سوپ هم فقط در چند روز اول میکس شود و سپس میکس کردن متوقف شود و فقط با قاشق تکه های غذا و گوشت له شود(همانطور که گفته شد غذای کمکی کودک باید به تدریج از مایع کامل که شیر مادر است به نیمه جامد و جامد تغییر کند)-

ماه هشتم:

از ماه هشتم به تدریج باید تنوع غذایی بیشتری برای کودک ایجاد کنیم .کودک هشت ماهه کم کم قادر به نشستن بدون کمک است و تمایل دارد که خودش هم قاشق به دست بگیرد (هر چند مهارت کافی ندارد و همه غذای قاشق قبل از رسیدن به دهان میریزد)ولی نباید مانع کودک شد و در حین اینکه کودک با قاشق و مقدار کمی غذا بازی میکند .شما با قاشق دیگر از ظرف دیگر غذا دهان کودک کنید .در ماه هشتم 5 بار تغذیه روزانه لازم است و علاوه  بر غذاهای جدید .قبلی ها را هم باید ادامه داد(فرنی و حریره بادام و شیر برنج)..

طرز تهیه سوپ جهت ماه هشتم:به همان سوپی که در ماه هفتم درست کردید به تدریج و با فاصله 2 روز بین افزودن مواد .به تدریج گوجه فرنگی تکه شده و 2 روز بعد هویج و 2 روز بعد جعفری ریز شده اضافه کنید.در این مرحله جهت خوش طعم تر شدن سوپ میتوان آب لیمو تازه یا نارنج هم کمی به سوپ اضافه کرد .در کودکانی که وزن گیری خوبی ندارند میتوان 5 تا 10 گرم کره هم به سوپ اضافه نمود.از نیمه دوم ماه هشتم به تدریج عدس و ماش هم میتوان به سوپ اضافه کرد.(نخودو لوبیا نه)  (عدس و ماش باید از قبل چند ساعت خیس شده باشدو قبل از برنج وهمزمان با گوشت باید در غذا ریخته شود تا کاملا بپزد)

*در ادامه ماه هشتم به تدریج پوره سیب زمینی هم میتوان به کودک داد و در انتهای ماه هشتم زرده تخم مرغ کاملا پخته شده هم قابل مصرف است (ابتدا حد اکثر 1/4 زرده و به تدریج در طول دو هفته یک زرده کامل تخم مرغ)

در انتهای ماه هشتم اب سیب  و سایر میوه های طبیعی را میتوان به تدریج شروع کرد(البته با فنجان و نه با شیشه و شکر هم اضافه نشود)

ماست هم در ماه هشتم میتوان همراه غذا یا همراه کته به شیر خوار داد.

در ماه هشتم عدس و ماش در سوپ میتوان ریخت ولی نخود و لوبیا بهتر است استفاده نشود.

ماه نهم:

در ماه نهم تنوع غذایی باز هم بیشتر میشود و محدودیتهای قبلی کمتر میگردد. به تدریج میتوان .به سوپ کودک نخود و لوبیای پخته شده اضافه نمود و کم کم میوه رنده شده (سیب یا گلابی یا موز )  و بیسکویت هم به کودک داد.

نکته مهم در مورد مصرف نخود و لوبیا در ماه نهم اینست که جهت کاهش نفخ حاصل از مصرف نخود و لوبیا باید به مدت 24 ساعت قبل نخود و لوبیا در آب نم شود(در یخچال ) و قبل از اضافه شدن به غذا یا پخت آب آن دور ریخته شود.

دادن کته .مکارانی (در سس مکارانی کودک رب و نمک و ادویه نباشد -فقط گوشت و آب گوجه فرنگی)سوپ ماش  هم بلا مانع است در ماه نهم به بعد فقط محدودیتهای ذکر شده در غذاهای زیر یک سال ممنوع باید رعایت شود و سایر مواردی که ممنوعیت زیر یک سال ندارد را بسته به سلیقه والدین و کودک میتوان به کودک تدریجا داد.

ماه دهم و یازدهم

ضمن استفاده از فرنی و شیر برنج و حریره بادام در صبحانه باید روزانه 5 وعده غذای متنوع دیگر هم با رعایت محدودیتهای ذکر شده زیر یک سال به کودک داد..در این زمان به تدریج جهت آشنایی تدریجی کودک با غذاهای سفره کمی نمک هم میتوان به غذای کودک اضافه نمود(انتهای ماه 11)

 

میوه ها در قبل یک سالگی:

میوه ها از ماه هشتم به تدریج قابل مصرف  هستند در ابتدا سیب تراشیده شده و گلابی و به تدریج دادن موز از ماه نهم و ادامه با میوه های متناسب با فصل مانند زرد آلو له شده .

نکته: بعضی از متخصصین به علت شیوع بالای آلرژی مصرف مرکبات را  قبل یک سالگی توصیه نمیکنند .ولی مصرف 1/4 لیمو شیرین روزانه بعد از قطره آهن جهت شستشوی دندان و کمک به جذب بهتر آهن بلا مانع است.

نکته:اضافه کردن شکر به میوه ممنوع است (همان قند طبیعی میوه کافیست)

نکته : دادن آبمیوه های مصنوعی مانند ساندیس و رانی یا هر عنوان تجاری دیگر زیر یک سال ممنوع است

نکته: آبمیوه را نباید با شیشه به کودک داد

نکته : در مصرف آبمیوه نباید افراط و زیاده روی کرد چون باعث کندی وزن گیری میشود .به عنوان مثال سیب حد اکثر یک عدد روزانه در زیر یک سال کافیست.

 

چه غذاهایی قبل از یک سالگی ممنوع است:

عسل . اسفناج .غذاهایی که احتمال گیر کردن در مجاری تنفسی و خفگی دارند مانند گیلاس آلبالو انگور و.. سفیده تخم مرغ .شیر گاو و پاستوریزه و پنیر. تنقلاتی مانند چیپس و پفک. آبمیوه های مصنوعی مانند رانی و ساندیس .مواد غذایی مصنوعی مانند سوسیس و کالباس و تن ماهی مرکبات (البته مصرف خیلی کم لیمو شیرین بعد از قطره آهن از 8 ماهگی به بعد بلامانع است)

تغذیه در سال دوم :

*در سال دوم همچنان شیر مادر دارای اهمیت است و 30 % کالری بدن کودک از شیر مادر است

*در سال دوم هم مولتی ویتامین و قطره آهن باید ادامه یابد.

*در سال دوم به کودک میتوان از غذاهای سفره خانواده داده شود به شرط آنکه غذای سفره سالم باشد (غذاهای مانده از روز قبل  یا عدم نگهداری در یخچال یا غذاهای مصنوعی مانند سوسیس و کالباس همگی هم برای کودک و هم والدین ناسالمند)

*همانطور که گفته شد کودک خودش هم باید قاشق دست بگیرد ولی توجه شود کودک در سال دوم هم هنوز مهارت کافی جهت تغذیه ندارد و باید توسط شما هم با قاشق تغذیه شود ولی از انتهای سال دوم این مهارت کامل میشود.

*از انتهای سال دوم باید به تدریج کودک را از شیر گرفت.

غذاهایی که در این جزوه ذکر شد تنها تعداد مختصری از هزاران غذای مناسب کودک است شما مادر گرامی میتوانید ابتکار بیشتری هم در تنوع بخشیدن به غذاها از خود به خرج دهید به شرط اینکه محدودیتهای ذکر شده را رعایت کنید به عنوان مثال نخود و لوبیا را قبل از ماه نهم نمیتوان به غذای کودک اضافه نمود یا نمک قبل از ماه 11 نباید به غذای کودک اضافه شود.

 

 

م�� O.��@֖89�د متفاوت باشد (لیوان رنگی متفاوت که بعدا کودک موقع خوردن آب و سایر مایعات دچار اضطراب و استرس خاطره بیماری نشود)

¨ او ار اس را اگر کودک دوست ندارد به زور به کودک خورانده نشود.

((تذکر این نکته لازم است که این جزوه که به شما داده شده فقط مربوط به همین دفعه است و برای تمام موارد اسهال و استفراغ کاربرد ندارد و مراجعه به پزشک در دفعات بعدی لازم است))

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 6 آبان 1392
مرتضی عبدالهی
دوشنبه 24 دی 1397 07:42 ب.ظ
At this moment I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read further news.
دوشنبه 19 آذر 1397 02:51 ب.ظ
I pay a visit day-to-day some web pages and information sites to read posts,
but this webpage gives feature based writing.
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:11 ب.ظ

Thank you, Quite a lot of advice!

buy original cialis cialis herbs generic cialis 20mg tablets buy cialis online legal tesco price cialis how much does a cialis cost cialis in sconto cialis pills acquistare cialis internet generic cialis soft gels
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:42 ق.ظ

Kudos! A good amount of tips!

cialis coupon buying cialis overnight online prescriptions cialis precios cialis peru cialis 50 mg soft tab acheter cialis kamagra how to purchase cialis on line cialis generique cialis alternative look here cialis cheap canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:23 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous data!

cialis coupons printable price cialis wal mart pharmacy preis cialis 20mg schweiz cialis generico preis cialis 20mg schweiz only now cialis 20 mg look here cialis cheap canada cialis generic tadalafil buy cialis 20mg cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 10:54 ب.ظ

Wonderful forum posts. Regards!
rx cialis para comprar cialis kaufen bankberweisung we choice cialis pfizer india when can i take another cialis cialis with 2 days delivery cialis 20 mg best price cialis pills cialis alternative cialis reviews cialis para que sirve
سه شنبه 13 آذر 1397 11:59 ق.ظ

Thanks a lot! Loads of material!

cialis reviews cialis vs viagra cialis with 2 days delivery online prescriptions cialis buy original cialis cialis 5mg billiger cialis without a doctor's prescription cialis manufacturer coupon cialis side effects cialis kaufen wo
سه شنبه 13 آذر 1397 12:24 ق.ظ

Thank you. A good amount of advice!

cialis dose 30mg buy cheap cialis in uk import cialis cialis 5 mg cialis australia org we choice cialis pfizer india cialis australian price cost of cialis cvs cialis prices in england cialis 20 mg effectiveness
دوشنبه 12 آذر 1397 11:27 ق.ظ

Nicely put. Regards.
prix de cialis cialis generico postepay cialis baratos compran uk click here cialis daily uk low cost cialis 20mg buy cheap cialis in uk generic cialis with dapoxetine cialis canada tesco price cialis buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:57 ب.ظ

Great write ups. With thanks.
generic cialis soft gels enter site natural cialis only here cialis pills cialis alternative cialis 10 doctissimo when will generic cialis be available cialis generique cialis tablets for sale prix cialis once a da cialis generique 5 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 12:02 ق.ظ

Many thanks, Loads of content!

5 mg cialis pharmacie en ligne cialis lilly tadalafi we choice free trial of cialis we like it safe cheap cialis comprar cialis 10 espa241a cialis lilly tadalafi cialis pills in singapore female cialis no prescription acheter cialis kamagra warnings for cialis
شنبه 10 آذر 1397 10:47 ق.ظ

Amazing stuff, Cheers!
opinioni cialis generico look here cialis order on line purchase once a day cialis cialis usa cost cialis tablets australia cialis professional yohimbe cialis uk cialis usa cost import cialis precios de cialis generico
جمعه 9 آذر 1397 11:28 ب.ظ

Amazing stuff. Appreciate it.
cialis vs viagra generic cialis interactions for cialis get cheap cialis the best site cialis tablets sublingual cialis online price cialis per pill cialis 30 day trial coupon cialis ahumada ou acheter du cialis pas cher
جمعه 9 آذر 1397 12:26 ق.ظ

Thanks. I value it.
cialis generic availability we choice cialis pfizer india cialis prezzo di mercato pastillas cialis y alcoho cialis prezzo di mercato we recommend cheapest cialis cialis generic chinese cialis 50 mg purchase once a day cialis does cialis cause gout
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:04 ب.ظ

Whoa plenty of very good facts.
precios de cialis generico generic cialis review uk canadian cialis discount cialis prix de cialis we like it safe cheap cialis cialis venta a domicilio tadalafil 5mg generic cialis review uk cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:40 ق.ظ

Amazing plenty of fantastic knowledge!
where do you buy cialis cialis for sale generic cialis in vietnam cialis generico en mexico look here cialis cheap canada prices for cialis 50mg only now cialis for sale in us cialis australian price callus cialis arginine interactio
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:16 ق.ظ

You mentioned this perfectly!
cialis side effects dangers cialis arginine interactio cialis 5 mg funziona enter site very cheap cialis ou trouver cialis sur le net viagra or cialis wow cialis 20 cialis 5 mg schweiz india cialis 100mg cost viagra vs cialis
جمعه 25 آبان 1397 11:26 ب.ظ
Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on net?
جمعه 25 آبان 1397 02:54 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog?

Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

Youve got an awful lot of text for only having one or 2
pictures. Maybe you could space it out better?
چهارشنبه 9 آبان 1397 10:33 ب.ظ
I have read a few good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

I surprise how much effort you put to make one
of these fantastic informative web site.
شنبه 5 آبان 1397 07:10 ب.ظ
Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new
apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all
your posts! Carry on the excellent work!
چهارشنبه 18 مهر 1397 11:02 ب.ظ

With thanks, An abundance of postings!

levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg kopen generic levitra buy 10 mg levitra vardenafil 20mg levitra generic cheap 20mg levitra buy 10 mg levitra buy levitra generic levitra 20mg
دوشنبه 9 مهر 1397 11:23 ب.ظ

You expressed it wonderfully.
online cialis import cialis cialis online holland generic cialis pill online miglior cialis generico look here cialis cheap canada cialis prices safe site to buy cialis online generico cialis mexico we recommend cialis info
شنبه 7 مهر 1397 09:48 ب.ظ

Incredible quite a lot of wonderful tips!
generic cialis at walmart we recommend cialis info warnings for cialis cialis coupons printable how to purchase cialis on line cipla cialis online price cialis per pill prezzo cialis a buon mercato wow look it cialis mexico cialis preise schweiz
جمعه 6 مهر 1397 05:54 ب.ظ

Incredible many of very good info!
cialis 05 buy cialis sample pack cialis 20 mg effectiveness tadalafil 10 mg brand cialis generic warnings for cialis cialis super kamagra chinese cialis 50 mg price cialis wal mart pharmacy cialis tablets for sale
جمعه 23 شهریور 1397 05:21 ب.ظ

Thank you. Ample information.

cialis generic canadian drugs generic cialis we choice free trial of cialis cialis ahumada enter site very cheap cialis cialis sans ordonnance cialis great britain rezeptfrei cialis apotheke cialis prezzo al pubblico tadalafilo
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:02 ق.ظ

Cheers! Loads of data!

cialis kaufen bankberweisung purchase once a day cialis cialis 20mg preis cf cialis pills price each purchasing cialis on the internet get cheap cialis cialis billig cialis dosage amounts cialis dose 30mg we recommend cheapest cialis
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:15 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
online pharmacy canada canada drug canadian pharmacycanadian pharmacy canada medication pharmacy trusted pharmacy canada north west pharmacy canada canadian pharmacies stendra north west pharmacy canada online pharmacy canada pharmacy canada plus
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:04 ق.ظ

You mentioned this really well.
buy sildenafil generic viagra no prescription where can i buy viagra without a prescription viagra purchase online buy cheap viagra online uk buy viagra online with a prescription rx online get viagra no prescription buy real viagra buy pharmacy online
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:29 ب.ظ

Seriously tons of valuable knowledge.
walgreens price for cialis cialis lowest price cialis kamagra levitra link for you cialis price where cheapest cialis cialis kaufen wo cialis side effects dangers cialis price in bangalore achat cialis en suisse tadalafil generic
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30